Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js

Zadania seminára STROM, 46. ročník - Zimný semester


Vzorové riešenia 1. série nájdeš v časopise STROM-46-2
Vzorové riešenia 2. série nájdeš v časopise STROM-46-3
Prosíme všetkých riešiteľov, aby dbali na čitateľnosť nahratých riešení - namiesto odfotenia riešenia zo zošita riešenie radšej napíšte na čistý papier formátu A4, oskenujte (prípadne využite mobilné aplikácie, ktoré skener nahradia) a nahrajte ho správne orientované vo formáte PDF. Riešiteľ riskuje stratu bodov za všetko, čo opravovatelia neprečítajú.
1. Nech a a b sú kladné celé čísla a c je kladné reálne číslo, pre ktoré platí: a+1b+c=ba. Dokážte, že c1.
2. Nech m je kladné celé číslo. Označme a<b<c<d štyroch najmenších kladných deliteľov m. Nájdite všetky také m, pre ktoré platí m=a2+b2+c2+d2.
3. Nech ABC je trojuholník a a, b, c sú postupne dĺžky jeho strán oproti vrcholom A, B a C. Nech S je obsah tohto trojuholníka. Dokážte, že ak P je bod vo vnútri trojuholníka ABC, pre ktorý platí a|PA|+b|PB|+c|PC|=4S, tak potom P je ortocentrum ABC.
4. V tabuľke 10×10 sú napísané všetky čísla od 1 do 100, v každom políčku práve jedno. V každom riadku zafarbíme tretie najväčšie číslo. Ukážte, že existuje riadok, v ktorom je súčet čísel menší alebo rovný súčtu zafarbených čísel.
5. Nech p3 je prvočíslo. Skokan Jozef skáče po p kameňoch usporiadaných do kruhu. Začína na niektorom z kameňov a v k-tom skoku sa posunie o k kameňov v smere hodinových ručičiek. Koľko rôznych kameňov navštívi počas prvých p1 skokov?

Nápoveda: Ak skokan začína na kameni s číslom 0, tak po k-tom skoku sa nachádza na kameni s číslom 1+2++kmodp. Nájdite všetky dvojice čísel k1<k2, pre ktoré 1++k1 a 1++k2 dávajú rovnaký zvyšok po delení p.
6. Štvorsten ABCD, ktorého každá stena je ostrouhlý trojuholník, je vpísaný do sféry so stredom v bode O. Priamka prechádzajúca bodom O kolmá na rovinu ABC pretína túto sféru v bode D, ktorý leží na opačnej strane roviny ABC ako bod D. Priamka DD pretína rovinu ABC v bode P, ktorý leží vnútri trojuholníka ABC. Dokážte, že ak |APB|=2|ACB|, tak |ADD|=|BDD|.

Nápoveda: Dokážte, že body A, B a C jednoznačne určujú polohu roviny ABD. Ďalej dokážte, že kolmý priemet D do roviny ABD leží na zadanej sfére.

Vzorové riešenia 1. série nájdeš v časopise STROM-46-2
Vzorové riešenia 2. série nájdeš v časopise STROM-46-3
Prosíme všetkých riešiteľov, aby dbali na čitateľnosť nahratých riešení - namiesto odfotenia riešenia zo zošita riešenie radšej napíšte na čistý papier formátu A4, oskenujte (prípadne využite mobilné aplikácie, ktoré skener nahradia) a nahrajte ho správne orientované vo formáte PDF. Riešiteľ riskuje stratu bodov za všetko, čo opravovatelia neprečítajú.
1. Žanetka má dve spravodlivé hracie kocky (všetky čísla na nich padajú s rovnakou pravdepodobnosťou). Kristín má dve špeciálne hracie kocky, ktoré nie sú spravodlivé, ale sú totožné (napríklad, ak na jednej padá šestka s pravdepodobnosťou 1/2, tak aj na druhej). Zistite, ktorá z nich má vyššiu šancu hodiť dve rovnaké čísla.
2. Mihál a Martin hrajú hru na štvorcovej mriežke 6×6. Vo svojom ťahu každý hráč zapíše do ľubovoľnej prázdnej bunky ľubovoľné racionálne číslo, ktoré sa ešte nenachádza nikde v mriežke. Začína Mihál a potom sa pravidelne striedajú. Keď budú vyplnené všetky políčka mriežky, v každom riadku sa zafarbí políčko s najväčším číslom. Mihál vyhrá, ak vie spojiť prvý a posledný rad čiarou prechádzajúcou len po zafarbených políčkach (čiara môže prechádzať aj rohom, ktorým susedia dve zafarbené políčka) a Martin vyhrá, ak mu v tom zabráni. Kto má v tejto hre víťaznú stratégiu a akú?
3. Nech ABC je trojuholník s |AC|>|AB| a U je stred kružnice opísanej tomuto trojuholníku. Dotyčnice ku kružnici opísanej tomuto trojuholníku v bodoch A a B sa pretínajú v bode T. Os strany BC pretína stranu AC v bode S. Ukážte, že body A,B,S,T a U ležia na kružnici a že priamka ST je rovnobežná s priamkou BC.
4. Dokážte, že neexistuje prvočíslo p, pre ktoré by existoval polynóm px2+ax+b v premennej x s celočíselnými koeficientami a, b a dvoma rôznymi racionálnymi koreňmi v intervale (0,1).
5. Nájdite všetky funkcie f:RR také, že pre všetky reálne čísla x a y platí f(xy)=f(x)f(y), kde x je najväčšie celé číslo menšie alebo rovné x.

Nápoveda: Rozoberte možné hodnoty f(0), f(1), f(0) a f(1). Ukážte, že vyhovujú iba niektoré konštantné funkcie.
6. Po štvorcovej tabuľke (4k+2)×(4k+2) sa pohybuje prefíkaný leňochod len medzi štvorčekmi susediacimi hranou. Leňochod spraví nasledovnú prechádzku: začne v rohovom štvorčeku tabuľky, prejde každým štvorčekom práve raz a skončí na mieste, kde začal. V závislosti od k určte najväčšie prirodzené číslo n také, že v tabuľke musí existovať riadok alebo stĺpec, do ktorého leňochod vstúpil aspoň n-krát (vstúpiť do riadku/stĺpca znamená presunúť sa z iného riadku/stĺpca do tohto riadku/stĺpca).

Nápoveda: Ukážte, že sa nemôže stať, aby do prvého riadku a zároveň aj do prvého stĺpca vchádzalo 2k+1 krokov. Následne ukážte, že pre 2k+2 existuje vyhovujúca trasa.

Newsletter

Nenechajte si ujsť akcie, ktoré chystáme a odoberajte náš newsletter!